LEM ST. – Vil du bidrage til omlægningsplanerne?

Lodsejerne er vigtige aktører i arbejdet og i Ringkøbing-Skjern Kommune vil man gerne inddrage lodsejernes viden og forslag i arbejdet.

Tag din nabo med til arbejdsmøde og hjælp med at udpege potentielle vådområder og lavbundsprojekter.

 

Program

  • Velkomst og introduktion til opgaven v/Ringkøbing Skjern Kommune og Vestjysk
  • Præsentation af landbrugets mulige virkemidler v/udtagningskonsulenterne
  • Vi drøfter og tegner på kort i fællesskab
  • Afrunding og tak for i dag

Tilmelding er ikke nødvendig.

Programmet er det samme til alle møder, der afholdes i Ringkøbing-Skjern-området om emnet, så du kan frit vælge det møde som passer dig bedst. 

29. april kl. 9.30-12.00 i Borris Hallen, Skjern 
30. april kl. 9.30-12.00 i Smedens Hus, Lem St.
2. maj kl. 9.30-12.00 i Videbæk Idrætscenter, Videbæk
5. maj kl. 14.00-16.30 i Tim Hallen, Tim

Fakta

Der er nedsat 23 lokale treparter på tværs af Danmark. De lokale treparter har fået til opgave at planlægge alle de lavbundsprojekter og vådområdeprojekter der skal til, for at de lokale kystvande kommer i god tilstand. Dertil skal de lokale treparter også indtænke skovrejsning og biodiversitet.

Ved udgangen af 2025 skal alle kommunerne være klar med deres omlægningsplaner.

Vi byder på kaffe og kage og håber at se mange.


Starttidspunkt: 30-04-2025 kl. 9:30
Sluttidspunkt: 30-04-2025 kl. 12:00
  Sted: Smedens Hus, Bredgade 77, 6940 Lem St.
  Pris for deltagelse: Gratis deltagelse

Fotografering til arrangementer

SAGRO kan fotografere ved arrangementet til brug for SAGROs nyhedsdækning, herunder trykte medier, hjemmeside, sociale medier og til brug for presseudsendelse.

Gør fotografen opmærksom på, hvis du IKKE ønsker at blive fotograferet. Du kan til enhver tid anmode om at få billeder, hvor du medvirker, fjernet fra SAGROs arkiver.


Relaterede arrangementer

ESBJERG – Regionale kvægmøder 2026

ESBJERG – Regionale kvægmøder 2026

Invitation til medlemmer: Aktuelt – fagligt – tæt på kvægbedriften

TJELE – Årsmøde for økologer

TJELE – Årsmøde for økologer

Temaet for årsmødet er: Hvordan får vi solgt mere økologi?

AULUM – Regionale kvægmøder 2026

AULUM – Regionale kvægmøder 2026

Invitation til medlemmer: Aktuelt – fagligt – tæt på kvægbedriften

HERNING – Temaaften: Generationsskifte

HERNING – Temaaften: Generationsskifte

Herning-Ikast Landboforening, LandboUngdom og Herningsholm Landbrugsskole inviterer til temaaften om generationsskifte

KIBÆK – Fra mælk til is på Hveddegaard

KIBÆK – Fra mælk til is på Hveddegaard

Få inspiration til nicheproduktion med erfaringer fra praksis. Herning-Ikast Landboforening inviterer medlemmer på besøg hos Hveddegaard.

Samarbejdspartnere